MUŽSKÝ FAKTOR SE PODÍLÍ NA NEPLODNOSTI PÁRŮ NEJMÉNĚ V 50%

Víš vše o spermatu?

Mužský faktor se podílí na neplodnosti páru nejméně v 50%.

Toto asi mnohé muže překvapí, protože je zakořeněna mylná představa, že dosahuje-li muž pevné erekce a dochází-li při pohlavním styku k výronu dostatečného objemu semene, nemůže přece být chyba v něm. Jenomže kvalita erekce není v tomto případě vůbec rozhodující a obsah spermatu se nedá pouhým okem poznat, kolik a jakých obsahuje spermií, případně zda jsou vůbec nějaké přítomny.

To, čemu říkáte sperma, jsou vlastně dvě věci – semenná tekutina, která je bezbarvá až mléčně bílá, a spermie, které jsou nažloutlé. Sperma tak může mít zabarvení od mléčně bílé až po světle nažloutlou barvu. Barva sytě žlutá, nahnědlá, či narůžovělá, značí problém, který je třeba řešit u odborníků. Hustota ejakulátu se také může lišit, většinou jde však o kapalinu větší hustoty, která po několika minutách zřídne. Množství ejakulátu nám také nic neřekne o přítomnosti a koncentraci spermií.

Mnohé studie dokazují pomalou, ale setrvalou tendenci ke snižování kvality mužského ejakulátu během posledních čtyř desetiletí. Proto by nejprve měl být vyšetřen muž. Jeho vyšetření spermiogramem je jednoduché a poměrně rychle umožní zjistit, zda je v pořádku nebo je jeho plodnost snížena. Každý muž si své první vyšetření spermatu může jednoduše udělat již sám, pomocí domácího Sperm Ok testu.

Při negativním výsledku testu je základním vyšetřením plodnosti u muže vyšetření spermiogramu, poté vyšetření hormonálního prostředí a vyšetření mužského genitálu odborným lékařem, které často odhalí onemocnění, které neplodnost způsobuje.

Víš vše o spermatu? | Nestřílim slepýma